Past Award Recipients

AAUW-PA 2019-2020 Awards and Recognitions

Outstanding Woman 2019-2020

Outstanding Woman is awarded to a member of a branch for meritorious service to the
branch and to the community. The 2019-2020 Outstanding Woman aware recipients
are:

  • Susan Nenstiel, Allentown
  • Pamela Jean Powers, Beaver Valley
  • Madison Scarfaro, Bethlehem
  • Dr. Marietta Frank, Bradford
  • Gail D’Urso, Carlisle
  • Jacqui Rogers, Doylestown
  • Marlou Belyea, Easton
  • Judith Matheny, Fox Chapel Area
  • Judy Dillen, Harrisburg
  • Mary Jo Bowes, Indiana County
  • Patricia Grzybicki, Johnstown
  • Amy Ryan Faga, Lansdale
  • Julie Story, Lock Haven
  • Kathleen Quinn, Makefield Area
  • Betty Kroniser, North Hills Pittsburgh
  • Suzanne Churgai, Reading
  • Mary Dupuis, State College
  • Carol Heintzelman, York
  • Susan McMillan, York

Member Making a Difference Award 2019-2020

The Member Making a Difference Award is given to someone who made a big
difference in something important to the branch within the last year. The 2019-2020
Member Making a Difference award recipients are:

  • Jodean Brooks, Beaver Valley
  • Ann Brown, Bethlehem
  • Barb Attivo, Carlisle
  • Linda Brunski, Carlisle
  • Jacqui Rogers, Doylestown
  • Randi Blauth, Easton
  • Phyllis Bianculli, Fox Chapel Area
  • Peggy Eyer, Indiana County
  • Laryssa Duncan, Johnstown
  • Lynn Carroll, Lansdale
  • Kim Emery, Lock Haven
  • Francine Block, Makefield Area
  • Julie Makuta, North Hills Pittsburgh
  • Eileen Ritz, Reading
  • Ann Echols, State College
  • Betty Hooker, York

Named Gift Honorees 2019-2020

BEAVER VALLEY

  • Jolene Mannion
  • Lea Kretchmar
  • Mary DeSanzo
  • Nancy Mahosky
  • Fran Colafella

BETHLEHEM

  • Susan McNamara

CARLISLE

  • Maria Bartoli
  • Mary Brunski
  • Julie Manta
  • Beth McKinley

EASTON Branch

  • Fifty-year Members of Easton Branch

HARRISBURG

  • Christine A. Zuzack
  • Lee R. Johnson
  • Patricia A. Pacifico
  • Tammy Lee Carter
  • Kathy McKean Silks
  • Carol E. Stark

JOHNSTOWN

  • Ann Furlon
  • Mary Ann Minahan

LANSDALE

  • Lynn Carroll
  • Frances (Fran) D’Angelo
  • Shirley Elrod
  • Karen Holmes
  • Karen Maglaty
  • Sally Conver (in memoriam)
  • Mary Martha Whitworth (in memoriam)
  • Jeanne Cook (in memoriam)
  • Pam Daveler
  • Laurie Friedman
  • Sue Masty
  • Dorothy (Dot) McLane
  • Caroline Mulvey
  • Pam Schleif
  • Janet (Jan) Westcott
  • Lee Wolfe

READING

  • Judith Kraines

STATE COLLEGE

  • Mary Atchley
  • Christy Bartley
  • Kathy Burnham
  • Kim Cavanagh
  • Kathy Detwiler
  • Maryann Domitrovitz
  • Nancy Eberly
  • Anna Frick
  • Carol Greenberg
  • Lee Gruver
  • Sue Hiester
  • Martha Hummel
  • Dina Liberatore
  • Terry Melton
  • Carol Pollard
  • Judy Rockey
  • Shirley Sacks
  • Peggy Schlegel
  • Angela Sommers
  • Doris Trueblood
  • Louise Wartik

YORK

  • Betty Bortner
  • Barbara H. Bott
  • Marion M. Bowman (in memoriam)
  • Janet K. Bryner (in memoriam)
  • Nancy Buckley
  • Cathy Caldarone (in memoriam)
  • Betty K. Hooker
  • Karen M. Julian
  • Florence Kachurak
  • Lois M. Kulp
  • Judy Orcutt
  • Catharine Roddy
  • Sue A. Zitnick

AAUW Pennsylvania Gateway to Equity Award

  • Susan Spicka, Executive Director of Education Voters of Pennsylvania

Gateway to Equity 2019-2020

This branch award recognizes someone in the community who has advanced gender
equity for women and girls through research, education, and advocacy. The award is
traditionally given on March 8, International Women’s Day. The recipients and the
branches honoring them for 2019-2020 are:

  • Allentown – Boys and Girls Club
  • Beaver Valley – Paul Marsden
  • Bethlehem – Senior Judge F. P. Kimberly McFadden
  • Bradford – Ms. Lee Doynow
  • Carlisle – Hope Station Opportunity Area Neighborhood Council
  • Doylestown – Bucks County League of Women Voters
  • Easton – Pre-K for PA
  • Fox Chapel Area – Dana Brown, Chatham University’s Pennsylvania Center for
    Women & Politics
  • Indiana County – Lillian O. Clemons
  • Johnstown – Hope 4 Johnston
  • Lansdale – Donna Cusimano, Curriculum Development Manager of TechGirls
  • Lock Haven – Traci Bletz, Clinton County Women’s Center
  • North Hills Pittsburgh – Sara Innamorato, State Representative
  • Reading – Tracy Schott, a producer/director and founder of Schott Productions
  • State College – Air Districts PA, Centre County
  • York – Valeria Pritchett, co-anchor of ABC27 evening news.

Legacy Circle Members in Pennsylvania

Arlene Butts-Umstead
Joan Comer
Ruth Damsker
Kimberly S. Edgar
Dorothy F. Goodman
Elizabeth D. Klopp
Dorothy McLane
Marjorie M. Mowery
Susan K. Nenstiel
Frances C. Nyce
Ann K. Pehle
Jo Ann Piotrowski
Shirley D. Reid
Linda L. Robbins
Amber Summers
Elizabeth Summers
Sue A. Zitnick

Past Award Recipients

AAUW-PA 2018-2019 Awards and Recognitions
AAUW-PA 2017-2018 Awards and Recognitions