AAUW Funds Awards

AAUW Funds Awards—Fiscal Year 2018

Top Ten Branches  Total Giving
York  $11,919.88
State College  $9,626.31
Allentown $9,607
Lansdale $6,447
Bethlehem $5,661
Carlisle $4,645
Lock Haven $2,362
Fox Chapel $1,980
Lower Bucks $1,170
Beaver Valley $1,086

Top Ten Branches Per Capita Giving
(Branch total divided by number of members on Feb. 1, 2019)

Allentown $135.31
York $124.17
Lock Haven $73.81
State College $64.61
Pittsburgh $60.19
Lansdale $58.08
Bethlehem $56.05
Lower Bucks $55.71
Carlisle> $52.78
Eastern Delaware County $26.15

Top Giving by Fund

Fund Amount Branch
AAUW Funds/Greatest Needs Fund #9110 York $10,234.88
Educational Opportunities #4336 Lock Haven $500
Leadership Programs #4339 York $55
Eleanor Roosevelt #9170 State College $4035
Legal Advocacy Fund (LAF) Support #3999 State College $4020
Public Policy #4337 Fox Chapel $540

Named Gift Honorees 2018

Beaver Valley Branch

  • Debi Breit-Adams
  • Rose Homish

Carlisle

  • Pat Markowski: All branch members see the results of Pat Markowski’s work but do not necessarily know she does it as much of her work is “behind the scenes.” She supports meetings and many committees in addition to her work as Communications Chair.  The branch can thank Pat for writing new member biographies, sending press releases, creating a member survey, collating a member career booklet, serving on the 95th celebration committee and attending the state convention.
  • Lillian Wong: In her work as Scholarship Chair Lillian Wong is the contact between scholarship applicants and the committee. Additionally, she advertises the scholarship, gathers all applications and prepares packets for the committee, contacts applicants, schedules interviews and leads the committee in the selection process.  She also helps to plan the scholarship component of the annual branch banquet and assures attendance of the recipients.

Harrisburg Branch

  • Wilma Kennedy

Johnstown

  • Nancy Miller

Lansdale

  • Nancy Adelman
  • Pamela Daveler
  • Barbara Grula
  • Evelyn Kelly
  • Sue Masty
  • Dorothy McLane
  • Pamela Schleif
  • Laura Slugg

Reading Branch

  • Delite Hawk

State College Branch

STEM COMMITTEE:

Judy Barrile
Candace C. Davison
Kristin Ann Dreyer
Mary Dupuis
Matthew A. Fares
Latisha Franklin
Judi Kur
Laura Little Miller
Olivia Perdew-Kenny
Vasu Varadan
Wendy Watts
Melissa Whitsel

Jessica Kim-Schmid

Michele Crowl

 

EDUCATION COMMITTEE:

Carol Hoades

Dianne Gregg

Jayne Cawthern

Ann Echols

Sue Johnston

West Chester-Chester County Branch

Anne Anderko